Normobaria – co to jest i jak wpływa na zdrowie?

15 Comments
4 min read
Share

Jak działa normobaria – co to jest i na co pomaga?

Normobaria to zagadkowo brzmiący termin, który jednak łatwo wytłumaczyć, bowiem dotyczy on poziomu ciśnienia w atmosferze, oraz ilości tlenu i dwutlenku węgla w niej zawartego. Jeśli zapytamy laików czy tlen, którym na co dzień oddychamy jest zdrowy to 99% odpowiedzi będzie pozytywna. I tak właśnie jest w rzeczywistości. Tlen nie tylko umożliwia życie, ale jego większe ilości dotleniają tkanki organiczne powodując ich regenerację i zachowując jej wyjątkowe cechy zdrowotne i fizyczne. Już w XVII wieku po raz pierwszy zainteresowano się i próbowano zbadać zjawisko podwyższonej zawartości tlenu w otoczeniu osiągane poprzez zwiększenie ciśnienia atmosferycznego nawet o parę atmosfer, oraz jaki ma wpływ na organizm człowieka.

Takie warunki atmosferyczne oferuje XVII-wieczny brytyjski pomysł: komora ciśnieniowa, inaczej zwana baryczną. Ma ona za zadanie zaoferować klientowi powrót do normalnych, idealnych warunków powietrza bez udziału smogu i substancji zaśmiecających nasze powietrze na co dzień, na którego jakość przecież narzekamy codziennie, oraz podwyższyć zawartość pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Początkowo komory takie oferowały tylko większe dawki tlenu dzięki zwiększeniu ciśnienia w komorze nawet do 3,5 ATA (atmosfer), jednakże ostatnią metodą wypracowaną i badaną jest normobaria. Jest ona obecnie popularną metodą wykorzystywaną w rehabilitacji, regeneracji, przyspieszeniu gojenia, leczenia stanów zapalnych i poprawy pracy organizmu. W związku z tym, że technologia jest już sprawdzona powstały już nawet całe tzw. mieszkania normobaryczne do dyspozycji klientów w Polsce.

Wpływ podwyższonego stężenia tlenu, ciśnienia, wodoru i dwutlenku węgla

komorze normobarycznej nasz klient może zostać prawidłowo dotleniony, także w miejscach gdzie jego układ krwionośny niedomaga lub nie sięga przyspieszając regenerację tkanki zewnętrznej jak i wewnętrznej. Komora nie tylko wpływa na rekonwalescencję, czy regenerację organizmu, przyrost komórek macierzystych, ale także wpływa przede wszystkim na samopoczucie, opóźnia procesy starzenia, zwiększa witalność, wspomaga wysiłki sportowe podnosząc kondycję zdrowotną – ma także podobno mieć pozytywny wpływ na długowieczność komórek i tkanek. O ile w normalnych warunkach powietrza i ciśnienia organizm ludzki korzysta tylko w 30% z tlenu, o tyle w komorze tę wydajność można podnieść do 100%. Aby to mogło się stać, mieszanka powietrza musi zawierać dwutlenek węgla, który wiąże się w ludzkim organizmie z tlenem dotleniając tkanki, a wodór z kolei opóźnia procesy starzenia się tkanki. Komora normobaryczna oferuje zatem 

zbadane i potwierdzone klinicznie ciśnienie ~1,5 ATA, 37% zawartości tlenu, 15000 ppm dwutlenku węgla, oraz 0,5% wodoru, które sprzyja regeneracji organizmu, komórek macierzystych i naprawie tkanek. Dużo się mówi i narzeka na dwutlenek węgla w naszej atmosferze, badania jednak wykazują niezwykle istotne właściwości tego pierwiastka. Dwutlenek węgla odpowiada bowiem za łączenie się tlenu w ludzkim krwioobiegu, a co za tym idzie, dotlenienie tkanek i organów.

Korzyści terapii normobarycznej

Rezultaty badań naukowych, wykazały że zabiegi normobaryczne mają wielorakie pozytywne efekty i duży wpływ na organizm ludzki: wspomagają dotlenienie komórek ciała, spowalniają procesy starzenia, zmniejszają uczucie zmęczenia, ospałość, zwiększają witalność i poziom energii organizmu, wpływają na wygląd skóry, przyspieszają leczenie trudno gojących się ran (występujących w przypadku zespołu stopy cukrzycowej, po urazach i radioterapii), stymulują produkcję komórek macierzystych zwiększając ich produkcję nawet ośmiokrotnie, tak jak i molekuł ATP, usuwają toksyny z organizmu, wspomagają w leczeniu trądziku, egzemy i łuszczycy, pobudzają organizm do regeneracji po operacjach, po chemioterapii, kontuzjach, obrzękach, , a także są świetne w naprawie i odbudowie naskórka po oparzeniu. Nieudokumentowane źródła opisują także pozytywny wpływ na materię szarą i białą mózgu ludzkiego i jej regenerację.

Efekty uboczne – czy normobaria niesie za sobą skutki uboczne?

W odróżnieniu od związków chemicznych zawartych w używanych w konwencjonalnej medycynie lekach, komora normobaryczna jest naturalną metodą wspomagania naturalnych procesów organizmu ludzkiego. Przy czym trzeba wspomnieć, że korzystanie z komory normobarycznej nie ma żadnych negatywnych konsekwencji dla klienta, oraz jest to w pełni bezpieczny zabieg. Przebywanie w komorze można spokojnie przedłużać ponad proponowane 180 minut, co nie niesie za sobą żadnych złych skutków ani konsekwencji.Wręcz odwrotnie,- zalecane jest systematyczne korzystanie, bowiem efekty terapii będą odczuwalne dopiero po paru sesjach normobarycznych.

Przeciwwskazania – kiedy nie można korzystać z komory?

Kobiety w ciąży nie powinny korzystać z komór normobarycznych, tak jak i osoby z uszkodzoną błona bębenkową uszu, rozrusznikiem serca, z katarem, grypą lub przeziębieniem. Ze względów bezpieczeństwa zawsze lepiej skonsultować się z pracownikiem biura.

Jak się przygotować?

Najważniejsze to zabranie ze sobą jakiejś ciekawej lektury do przyjemniejszego spędzenia 180 minut zabiegu. Gdyby lektura wciągnęła za mocno, a klient czuł się bardzo komfortowo w komorze normobarycznej, może śmiało poprosić o przedłużenie sesji. Inaczej sprawy mają się w komorach hiperbarycznych. Do komory wchodzi się w odzieży specjalnej, bez kieszeni, lub w bieliźnie czy spodenkach, a ciśnienie jest w niej stopniowo podnoszone. Pacjenci mają wrażenia podobne do tych, podczas startu samolotu – zmiana ciśnienia daje się odczuć trzaskami w uszach. Przy wejściu pacjenci otrzymują maski, a całą procedurę monitoruje obecna w pomieszczeniu pielęgniarka. W przypadku tzw. Normobaric Rooms, dostępnych już w Polsce, otoczenie klienta nie będzie się różnić od tego, które ma w domowym zaciszu.. Obecnie w Polsce jest parę tzw. Normobaric Rooms, do których wejść i rozsiąść się w wygodnych fotelach może nawet paręnaście osób naraz.

Badania naukowe

Badania nad skutkami normobarii prowadzone są prze Polskie Towarzystwo Medycyny i Techniki Hiperbarycznej, które publikuje regularnie ich wyniki na łamach międzynarodowego czasopisma naukowego Polish Hyperbaric Research. Zagranicą tą tematyką zajmuje się wiele renomowanych ośrodków, które publikują swoje wyniki na łamach takich journali jak:

Medical Gas Research Journal

Health Science Journal

Historical Aspects of Hyperbaric Physiology and Medicine

Gdzie w Polsce dostępne są zabiegi normobaryczne?

Poniżej poglądowa mapa gdzie można skorzystać z usług normobarii. Obecnie terapia staje się popularniejsza, więc klienci znajdą ośrodki terapii również i na północy kraju.

Komora normobaryczna w Warszawie

Źródła

https://www.atamed.com.pl/zastosowanie/sport/https://www.ovida.pl/sporthttps://fit-test.com.pl/tlenoterapia-hiperbaryczna/
http://polskabiega.sport.pl/polskabiega/1,107000,18448853,legalny-doping-w-sporcie-wystarczy-wziac-wdech.html
https://sadeczanin.info/gospodarka/czy-tlenoterapia-jest-jak-eliksir-zdrowia-i-dlugowiecznosci
https://www.poradnikzdrowie.pl/regeneracja/rehabilitacja/komora-hiperbaryczna-leczenie-tlenem-aa-wbN2-18p3-EKvG.htmlhttp://elmarr.pl/tlenoterapia-czym-jest/
Share

1 reply added

  1. Kinga 2023-08-21 Odpowiedz

    Dzień dobry,

    piszę z ciekawości -
    dlaczego kobiety w ciąży nie mogą korzystać z normobarii?

    Po prostu, bo nie ma badań i tak trzeba napisać profilaktycznie prawnie jak w przypadku jakiś różnych ziół i suplementów czy jednak są jakieś konkretne mechanizmy działania, które wiadomo, że robią coś złego (jakie? co złego?).

    Zastanawiam się nad tym też, bo żona Dr Pokrywki, twórcy normobarii, spędzała w niej czas w ciąży i w połogu, ma też o tym wpis na blogu, a i on sam nie wspominał o tym jako o przeciwskazaniu z tego co wiem?

Zostaw komentarz


Kapsuła Normobaria

Normobaria czy hiperbaria

Normobaria czy hiperbaria? Mało znane do tej pory w Polsce...

Antiaging

Zatrzymać proces starzenia – Normobaria a Anti-Aging

Konwencjonalne metody mające na celu powstrzymanie procesów starzenia najczęściej opierają...